Synteq XP Water Soluble Primary Cartridge Filter, (502 mm length X 509 mm height X 362 wide) 19.75-inch length X 20.05-inch height X 14.25-inches wide, Open/Closed Endcaps for WSO 20 and other brands of cartridge collectors.
Mist Filters
P031595-016-340
$855.60
WSO 20 WATER SOLUBLE CARTRIDGE FILTER 502 MM L X 509 MM H X 362 MM W (19.75 ” L X 20.05″H X 14.25″W)
| Weight | 22.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.4 × 18.96 × 23.88 in |
| Length | 19.75 inch (502 mm) |
| Height | 20.05 inch (509 mm) |
| Width | 14.25 inch (362 mm) |
| Media Type | Synteq XP |
| Filter Area | 167.00 ft² (15.51 m²) |
| Temperature Limit | 151 °F (66 °C) |
| Liner | Yes |
| End Cap Construction | Open/Closed |
| Construction | Galvanized |
| Shape | Rectangle |
| Flame Retardant | No |
| Anti-Static | No |
| Country of Origin | United States |
| NMFC Code | 069100-06 |
| HTS Code | 8421390190 |
| UNSPSC Code | 40161511 |






Reviews
There are no reviews yet.