Synteq XP Water Soluble Primary Cartridge Filter, 387 mm length X 254 mm height X 241 mm wide (15.25-inch X length 10.00-inch height X 9.50-inches wide), Open/Closed Endcaps for WSO 10 and other brands of cartridge collectors.
Mist Filters
P031593-016-340
$426.87
WSO 10 WATER SOLUBLE CARTRIDGE FILTER 387 MM L X 254 MM H X 241 MM W (15.25 ” L X 10.00″H X 9.50″W)
| Weight | 10.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.9 × 12.9 × 14.7 in |
| Length | 15.25 inch (387 mm) |
| Height | 10.00 inch (254 mm) |
| Width | 9.50 inch (241 mm) |
| Media Type | Synteq XP |
| Filter Area | 50.00 ft² (4.65 m²) |
| Temperature Limit | 151 °F (66 °C) |
| Liner | Yes |
| End Cap Construction | Open/Closed |
| Construction | Galvanized |
| Shape | Rectangle |
| Flame Retardant | No |
| Anti-Static | No |
| Country of Origin | United States |
| NMFC Code | 069100-06 |
| HTS Code | 8421390190 |
| UNSPSC Code | 40161511 |





Reviews
There are no reviews yet.