Dura-Life Bag Filter, 152 mm outer diameter X 3063 mm length (6.14-inch outer diameter X 120.50-inch length), Snap Band Top, Disk Bottom for MBT, MBW and other brands of baghouse collectors.
| Weight | 1.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 10.00 × 2.50 in |
| Outer Diameter | 6.14 inch (152 mm) |
| Flat Width | 9.64 inch (245 mm) |
| Length | 120.50 inch (3063 mm) |
| Media Type | Dura-Life |
| Filter Area | 16.15 ft² (1.50 m²) |
| Temperature Limit | 275 °F (135 °C) |
| Fabric Weight | 10.00 oz/yd² (356 g/m²) |
| Top Construction | Snap Band |
| Bottom Construction | Disk |
| Anti-Static | No |
| Shape | Round |
| Country of Origin | United States |
| NMFC Code | 020550 |
| HTS Code | 5911900080 |



Reviews
There are no reviews yet.