Triagonal Cartridge Filter in Ultra-Web Flame Retardant, (349mm X 349 mm) outer diameter X 660mm long (13.74-inch X 13.74-inch) outer diameter X 26.00-inches long), Open/Open Endcaps for Downflo Evolution cartridge collectors. 50.8 (2.00-inch) Pleat Height
Cartridge Filters
P034303-016-436
$289.23
DFE ULTRA-WEB FR CARTRIDGE FILTER (349 MM X 349MM) OD X 660 MM L, (13.74″ X 13.74″) OD X 26.00″ L
| Weight | 16.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.1 × 16 × 28.3 in |
| Outer Diameter | 13.74 inch (349 mm) |
| Outer Diameter 2 | 13.74 inch (349 mm) |
| Length | 26.00 inch (660 mm) |
| Media Type | Ultra-Web Flame Retardant |
| Filter Area | 254 ft² (23.60 m²) |
| Temperature Limit | 180 °F (82 °C) |
| Liner | Yes |
| End Cap Construction | Open/Open |
| Construction | Galvanized |
| Shape | Triagonal |
| Pleat Height | 2.00 inch (51 mm) |
| Anti-Static | No |
| Flame Retardant | Yes |
| Conductive | No |
| Country of Origin | United States |
| NMFC Code | 069100-06 |
| HTS Code | 8421390115 |






Reviews
There are no reviews yet.