Dryflo Cartridge Filter, 569 mm outer diameter X 635 mm long (22.40-inch outer diameter X 25.00-inch long), Open/Closed Endcaps with Wrap for Advanced Dryflo AD6, AD8, AD10, Dryflo Model D and other brands of mist collectors.
| Weight | 28.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.80 × 24.30 × 28.60 in |
| Outer Diameter | 22.42 inch (569 mm) |
| Length | 25.00 inch (635 mm) |
| Media Type | Dryflo |
| Filter Area | 219.91 ft² (20.43 m²) |
| Inner Diameter | 17.67 inch (449 mm) |
| Temperature Limit | 151 °F (66 °C) |
| Liner | Yes |
| End Cap Construction | Open/Closed |
| Construction | Galvanized |
| Shape | Round |
| Anti-Static | No |
| Flame Retardant | No |
| Conductive | No |
| Country of Origin | United States |
| NMFC Code | 069100-03 |
| HTS Code | 8421390115 |



Reviews
There are no reviews yet.