High Temp Oval Cartridge Filter, (289 mm X 365 mm) outer diameter X 660mm long, (11.36-inch X 14.36-inch) outer diameter X 26.00-inches long, Open/Open Endcaps for Downflo Oval cartridge collectors.
Cartridge Filters
P030590-016-340
$1,012.77
DFO HIGH TEMP CARTRIDGE FILTER (289 MM X 364 MM) OD X 660 MM L, (11.36″ X 14.36″) OD X 26.00″ L
| Weight | 13.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.08 × 16.08 × 28.56 in |
| Outer Diameter | 11.36 inch (289 mm) |
| Outer Diameter 2 | 14.36 inch (365 mm) |
| Length | 26.00 inch (660 mm) |
| Media Type | High Temperature |
| Filter Area | 164 ft² (15.24 m²) |
| Inner Diameter | 7.98 inch (203 mm) |
| Inner Diameter 2 | 10.98 inch (279 mm) |
| Temperature Limit | 351 °F (177 °C) |
| Liner | Yes |
| End Cap Construction | Open/Open |
| Construction | Galvanized Steel |
| Shape | Oval |
| Pleat Height | 1.50 inch (38 mm) |
| Filter Gasket Position | Above Top End Cap |
| Anti-Static | No |
| Earthed | No |
| Flame Retardant | No |
| Conductive | No |
| Country of Origin | United States |
| NMFC Code | 069100-06 |
| HTS Code | 8421390115 |
| UNSPSC Code | 40161505 |




Reviews
There are no reviews yet.