Ultra-Web Spunbond Top Load Pleated Bag Filter, 144 mm outer diameter X 1557 mm long (5.67-inch outer diameter X 61.30-inches long), for Airtrol, Camcorp, CP Environmental, Flex-Kleen, FT, Griffin, LP, Seneca and other brands of baghouse collectors..02
| Weight | 6.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.69 × 6.69 × 61.42 in |
| Outer Diameter | 5.67 inch (144 mm) |
| Length | 61.30 inch (1557.02 mm) |
| Media Type | Ultra-Web Spunbond |
| Filter Area | 44.99 ft² (4.18 m²) |
| Temperature Limit | 180 °F (82 °C) |
| Core | Polypropylene |
| Installation | Top Load |
| Shape | Round |
| Pleat Count | 54 |
| Anti-Static | No |
| Country of Origin | United States |
| NMFC Code | 069100-04 |
| HTS Code | 8421390115 |
| UNSPSC Code | 40161505 |


Reviews
There are no reviews yet.